Mohács előtt

Névtelen (nem ellenőrzött) , 2013. 09. 28., szo - 09:17

Kápolnásnyék Mohács előtti történetéről az írott források elég keveset mondanak. A törzsi helynév arra utal, hogy a honfoglalás korában, valamikor a 9—10. század fordulója táján keletkezett. A hagyomány szerint Szent István a Koppány felett aratott győzelem alkalmából itt tartott hálaadó istentiszteletet. Az első időkben királynéi birtok lehetett: 1187-ben Eufrozina királyné — sok más birtok mellett — Nyék puszta területén is adományozott földet (1 ekényit) a fehérvári kereszteseknek. Az adományt III. Béla király 1193-ban megerősítette. Ettől számított két évszázadon át a faluról nincs okleveles adatunk.

1395-ben bizonyos Fertőfőnyéki Benedek a fehérvári káptalan előtt egy fertőfőnyéki telekről és 20 hold szántóföldről intézkedett, 1457-ben Nyéki Nemes Balázs és Tamás királyi emberek voltak Rozgonyi Jánosnak, Reynoldnak és Tamásnak Csókakő birtokába történt beiktatásán. 1499-ben a székesfehérvári keresztes konvent Nyéki Gyak Balázsnak és feleségének adományozott egy csabafői házat. 1515-ben Antalffy János özvegye, Pettendi Ilona és osztályos atyafiai új adományt kértek Kápolnás Nyék praediumban levő ősi birtokrészükre. 1517-ben meg is kapták II. Lajos királytól az új adományt. Az adománylevél szerint Pettendi Ilonán kívül a következő osztályos atyafiak részesültek az új adományban: néhai Bodméri Pettendi László fiai, Mihály és Miklós, Bodrnéri László fia, Benedek, néhai Bodméri Lukács fiai, Bertalan és László, Bodméri István fiai, Imre, Balázs és Jakab, Fertőfőnyéki János fiai, Domokos és Lázár, néhai Nyéki Boldizsár fiai, Ambrus és Balázs, néhai Fertőfőnyéki Pál fiai, Máté és Ferenc, néhai Fertőfőnyéki Balázs fia, Imre, Fertőfőnyéki Orne fiai, András és Jeromos, valamint mindkét ági örököseik.

Minden jel arra mutat, hogy legkésőbb a 14. századra kialakult és ezt követően számban is gyarapodott az a nemesi közbirtokosság, amely Kápolnásnyék társadalmi és gazdasági fejlődésében — leszámítva természetesen a török megszállás másfél évszázadát — egészen a legújabb korig meghatározó szerepet játszott. Még az sem teljesen kizárt, hogy ezek a 15—16. századi közbirtokosok az egykori Nyék törzsbeli szabadok leszármazottai voltak.

Creative Commons Licenc
A weboldal tartalma a Creative Commons Nevezd meg! 4.0 Nemzetközi Licenc feltételeinek megfelelően használható fel.