Vallások és nemzetiségek a 19. század fordulóján

Névtelen (nem ellenőrzött) , 2013. 09. 28., szo - 10:13

Kápolnás-Nyék-Pettend lélekszáma a századfordulón 2028 fő. A lakosság 99%-ban magyar. Kereken 1%-ot alkotott a más nemzetiségű lakosság, akik közül 10 volt a német, 8 a szlovák, 1 a horvát és 1 egyéb származású, illetve anyanyelvű.

Fél évszázad alatt jelentős módosulás történt a község felekezeti megoszlásában. A római katolikus népesség 55%-os arányával abszolút többségre tett szert. Az 1124 katolikus mellett 762-re, csaknem egyharmadra (37,6%) esett vissza a századközepi református többség. Ennek konkrét okai nem ismertek. Feltételezhető, hogy más — hasonló összetételt mutató, illetve aránymódosuláson átesett, Fejér megyei községekhez hasonlóan — itt is, alapvetően, a beköltöző és mind népesebbé váló uradalmi cselédségnek volt szerepe az arányok módosulásában. A két nagy felekezeten kívül 20 evangélikus és 1 unitárius vallású személyt mutattak ki a községben.

Figyelemre méltó viszont a 6%-ot elérő izraelita felekezet jelenléte. A zsidóság megtelepedése, illetve érvényesülése a község kedvező földrajzi fekvésének, a 18. századi emancipációjuknak tulajdonítható. Az előbbi a gazdasági megerősödésüket, az utóbbi gazdasági és közéleti térhódításukat tette lehetővé. Helyben is. A századvégen Nyék a környékén lakó zsidóságnak anyaegyházává (anyakönyvező helyévé) vált.

Az ekkor már több mint százéves múltú református anyaegyház mellé fölzárkózik a római katolikus egyház is. (Bár az anyakönyvezés még sokáig Velencén történik, templomépítésre pedig csak a 20. században került sor.) A kis létszámú evangélikusság a tordasi anyaegyházához tartozott. Mind a négy felekezet külön-külön 1-1 osztállyal működő elemi iskolát tartott fenn. Valamennyi egyházban a hitbuzgalmi tevékenység mellett kulturális nevelő tevékenység folyt. A szociális munkának pedig több évtizedes hagyománya volt.

Creative Commons Licenc
A weboldal tartalma a Creative Commons Nevezd meg! 4.0 Nemzetközi Licenc feltételeinek megfelelően használható fel.